Computer cable SATA Data Power Cable 7+6p,SATA13PIN
Shenzhen Aonixun Technology Co., Ltd
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : Linkelec
Certification : UL,CE,ROHS,FCC
Model Number : GW-ST76P
MOQ : 500pcs
Packaging Details : Polybag / blister&card
Delivery Time : 5-7days
Payment Terms : T/T ,West union,paypal
Supply Ability : 50000pcs/week
Type : Twisted Pair
Application : CDs, DVDs ,Harddisk
Color : Yellow
Packing : Polybag
Connector Color : Gold
Connector Type : SATA
Shielding : Braid
Gender : Female-Female
Contact Now
SATA 7+6P female to female cable
1.SATA II specification
2.Data transfer rate: SATA up to 3Gbps
3.Connector: SATA 13pin (7pin data + 6pin power) female-female
Material:
1.Housing:PVC,LCP
2.Terminal:Phoshpor Bronze or gold plated
3.Singnal Wire:UL2725 26/28 AWG,Tinned Copper
Electrical:
1. Hi-Pot Test:DC300V
2. Insulation Resistance:10M Ohms(min)
3. Contactor Resistance:1 Ohms(Max)
4. 100% Open Short and Miss Wire Test